Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej
21-210 Milanów
ul.Marii Konopnickiej 1
Tel. (83) 35 67 005
www.zspmilanow.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor: Henryk Drabko

      Szkoła znajduje się w zabytkowym zespole pałacowo dworskim należącym niegdyś do słynnego na Podlasiu rodu Marii z Uruskich i księcia Włodzimierza Czetwertyńskiego. Książę Włodzimierz miał szczególne związki ze Wschodem poprzez okres zesłania na Syberii, skąd szczęśliwie powrócił. Osiadł w Milanowie, gdzie utworzył Bibliotekę Milanowską, zaangażował się wraz z małżonką w wielkie sprawy społeczne takie jak pomoc Unitom i tworzącemu się KULowi, wspomaganie miejscowego szpitala i kościoła, otaczanie opieką potrzebujących, staranne wychowanie sześciorga swoich dzieci na wielkich Polaków.
Szkołę otacza XIX-wieczny park, Powstanie w 1945 roku po zakończeniu drugiej wojny światowej średniej szkoły ogólnokształcącej w Milanowie dokonało się w określonych warunkach społecznych, politycznych i kulturalnych. Początkowo Szkoła istniała jako Filia Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, a od roku szkolnego 1947/1948 jako samodzielna placówka, nosząca od 23 maja 1964 roku imię Marii Konopnickiej. Pełni tu swoje edukacyjne posłannictwo wśród miejscowej ludności, regionu tak boleśnie doświadczonego w latach niewoli zaborczej, w okresie prześladowania Unitów czy w czasach drugiej wojny światowej i pierwszych lat powojennych