- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Featured
Drodzy Mieszkańcy,
Prosimy o przeczytanie całego tekstu
Zgodnie z podjętą Uchwałą Rady gminy w Milanowie:
- Od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
- 26,00 zł miesięcznie dla osób, które nie kompostują bioodpadów;
- 22,00 zł miesięcznie dla osób, które kompostują bioodpady.
W związku ze zmianą stawki opłaty właściciele nieruchomości nie muszą składać nowych deklaracji. Każdy właściciel nieruchomości otrzyma Zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uiszcza opłatę w wysokości podanej w zawiadomieniu.
- Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać kwartalnie, w terminach:
- za styczeń, luty i marzec do 15 marca;
- za kwiecień, maj i czerwiec do 15 maja;
- za lipiec, sierpień i wrzesień do 15 września;
- za październik, listopad i grudzień do 15 listopada.
Opłaty za gospodarowanie odpadami można regulować również miesięcznie, z góry za kolejne miesiące lub za cały rok.
DLACZEGO WZROSŁA OPŁATA ZA ODBIÓR ODPADÓW?
Wzrost stawki opłaty za odbiór odpadów wynika z kilku przesłanek.
Czynniki ekonomiczne wpłynęły na to, że w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wzrósł koszt odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Kolejnym powodem wzrostu stawek jest zwiększona masa odbieranych odpadów komunalnych i znaczna ilość odpadów przyjmowanych na PSZOK, jak również brak właściwej segregacji odpadów i niezgłaszanie właściwej liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.
Analizując strumień odpadów komunalnych z terenu gminy w dalszym ciągu osiągamy zbyt niski poziom segregacji co przekłada się na zwiększone koszty obsługi systemu (zbyt duża ilość odpadów zmieszanych). W związku z tym, że system musi się bilansować, a więc pokrywać w całości z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, konieczne było dokonanie analizy wpływów w stosunku do wzrostu kosztów systemu, a co za tym idzie skalkulowanie nowych wysokości stawek.
Uprzejmie prosimy o rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym zgłaszanie wszystkich osób zamieszkałych: w tym dzieci, uczniów czy studentów.
Każdy z nas generuje odpady – niezależnie od wieku! Nie zgłaszając właściwej liczby osób zamieszkujących nieruchomość obarcza się opłatami za odpady pozostałych mieszkańców gminy.
Pamiętajmy również o właściwej segregacji odpadów. Brak właściwej segregacji może skutkować tym, iż Gmina nie uzyska wymaganych poziomów odzysku oraz recyklingu odpadów komunalnych co będzie wiązało się z wysokimi karami nakładanymi na samorządy. Co z kolei przekłada się na wysokość stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
WAŻNE!
Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odzieży i tekstyliów w gminie!
Obowiązek ten obejmuje nie tylko odzież, lecz także tekstylia domowe, takie jak zużyte buty, paski, plecaki, koce, pościele, zasłony, obrusy, prześcieradła, ręczniki i inne. Muszą one być segregowane jako osobna frakcja odpadów i nie wolno ich wrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Jeśli ubrania/tekstylia nie są zniszczone ani brudne, to możemy przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą. Odzież/tekstylia w gorszym stanie prosimy o dostarczenie na PSZOK.
Zachęcamy, by odzież i tekstylia nadające się do ponownego wykorzystania przekazywać do odpowiednich punktów, aby dać im drugie życie i przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz ochrony środowiska.