- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Gmina Milanów leży w województwie lubelskim pomiędzy Lublinem a Białą Podlaską, sąsiaduje z gminmi: Wohyń, Jabłoń, Wisznice, Komarówka Podl., Siemień i Parczew. Przez teren gminy przebiegają dwie znaczące drogi publiczne: droga wojewódzka Międzyrzec Podlaski – Parczew oraz droga krajowa Radzyń Podlaski– Wisznice. Gminę przecina również linia PKP Łuków – Lublin.
Liczba mieszkańców to 3676. Mężczyzn:1855, Kobiet: 1821(stan na 31.12.2023)
W skład gminy wchodzi 12 sołectew: Milanów, Cichostów, Czeberak, Kopina, Kostry, Radcze, Rudno Pierwsze, Rudno Drugie, Rudno Trzecie, Rudzieniec, Okalew, Zieleniec.
Herb Gminy Milanów przedstawia na tarczy w polu czerwonym srebrną głowę jelenia, ze złotą literą „M” na szyi. Flaga Gminy Milanów składa się z trzech równych poziomych pasów: białego, żółtego, czerwonego, pośrodku których umieszczony jest herb gminy.
Kliknij zdjęcie aby powiększyć ↑
Herb oraz flagę Gminy Milanów ustanowiono uchwałą nr XXIII/113/97 Rady Gminy w Milanowie z dnia 27 czerwca 1997 w sprawie: ustanowienia i zasad używania herbu gminy.
Kliknij mapę aby powiększyć ↑
Gmina ma charakter rolniczy, jednak dobre warunki inwestycyjne stworzyły dla inwestorów klimat, który sprawia, że dynamicznie rozwijają się na jej terenie różne firmy.
Dominującym kierunkiem działalności jest: budownictwo, usługi transportowe, stolarskie i ślusarskie, handel detaliczny, mechanika samochodowa, usługi rolnicze dla ludności.
Na terenie Gminy Milanów funkcjonują:
- Szkoły Podstawowe,
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filią w Rudnie,
- Gminny Ośrodek Kultury i świetlice wiejskie,
- Klub Sportowy LKS Agrotex Milanów,
- Stadion sportowy,
- Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych,
- Kompleks boisk „Orlik 2012” w Milanowie i Rudnie,
- Ośrodki zdrowia
- Apteka
- Urząd pocztowy
- Bank
Na terenie gminy Milanów istnieją trzy parafie rzymsko-katolickie, które należą do diecezji siedleckiej
W Gminie Milanów znajdują się zabytki, które dokumentują bogatą przeszłość i tradycję. Składają się na nie obiekty murowanej i drewnianej architektury, są to przede wszystkim obiekty sakralne, dwory, domy mieszkalne, cmetarze.
Do najważniejszych należy zaliczyć:
- Założenie dworsko-ogrodowe z zespołem gorzelni w Milanowie,
- Kościoły parafialne w Milanowie, Rudnie i Radczu,
- Zespół dworski w Kopinie.
Gmina obfituje w różnorodne walory przyrodnicze, w tym rzadkie gatunki roślin i zwierząt, malowniczą rzeźbę terenu, elementy przyrodnicze oraz walory krajoznawcze i turystyczne
Gmina posiada dobrze rozwinięty system oświaty. Na terenie samorządu funkcjonują 3 szkoły podstawowe w których uczy się 235 uczniów (stan na dzień 1 września 2023), jedno przedszkole samorządowe oraz dwa oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych.
Działalność w sferze sportu i rekreacji prowadzona jest przez wiele różnorodnych jednostek min. szkoły podstawowe, kluby, stowarzyszenia, które wspólnie tworzą kompleksowy system wspierający aktywność fizyczną w gminie.
Znajdziemy tu nowoczesny stadion sportowy, boiska sportowe, halę sportową spełniającą najwyższe standardy, siłownie zewnętrzne oraz place zabaw. Na terenie gminy sportowcy i osoby aktywnie spędzające wolny czas mogą bez trudu realizować swoje pasje.
Aby zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat gminy zachęcamy do przeczytania poniższych dokumentów oraz odwiedzenia stron internetowych
- Regulamin Organizacyjny Urzędu Gminy Milanów
- Statut Gminy Milanów
- Strategia Gmin Partnerskich Doliny Zielawy na lata 2015-2023
- Raport o stanie Gminy Milanów z rok 2023
Zapoznanie się z powyższymi materiałami pozwoli na pełniejsze zrozumienie działań i planów gminy, a także na śledzenie bieżących wydarzeń i inicjatyw.