- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Featured
Szanowni Państwo,
Wójt Gminy Milanów oraz Stowarzyszenie Cichosz mają zaszczyt zaprosić na uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego zwycięstwo żołnierzy generała Kleeberga nad oddziałami Armii Czerwonej w bitwie pod Milanowem, która miała miejsce 30 września 1939r. Odbędzie się ono 3 października 2021 r. w Milanowie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem uroczystości.
10.45 - zbiórka przy Gminnym Ośrodku Kultury i przemarsz do Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Milanowie
11.00-12.00 Msza Święta w intencji żołnierzy walczących w Bitwie pod Milanowem
12.00 - Przemarsz na miejsce pamięci
12.15 - Uroczyste odsłonięcie muralu i przemowy okolicznościowe
12.30-14.00 Część artystyczna wydarzenia.
W programie min:
- występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Milanowie
- występ chóru dziecięcego "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin"
- występ Orkiestry Reprezentacyjnej Związku Piłsudczyków
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Lublin
30 września 1939r. w czasie przemarszu grupy wojsk ,,Polesie” doszło na polach cichostowskich i milanowskich pod lasem Góry – Kulik do walki z wojskami sowieckimi, w której zginęło 5 polskich żołnierzy a kilkunastu było rannych. Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Po bitwie Generał Kleeberg zakwaterował w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa ,,Polesie” odmaszerowała na Suchowolę pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój. Franciszek Kleberg to postać-ikona! Pod Jabłoniem i Cichostowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch.
W tym roku minie 82 rocznica pojawienia się tego wybitnego człowieka, stratega i obrońcy Polski na milanowskiej ziemi!
Stowarzyszenie Cichosz składa serdeczne podziękowania darczyńcom (również anonimowym) którzy wsparli finansowo organizację uroczystości:
PMN AGRO Piotr Naumiuk
INVESTMIL Grzegorz Chilimoniuk
AGROTEX Przemysław Adamowicz
Zapraszamy serdecznie to uczestniczenia w wydarzeniu!
Zadanie publiczne pod tytułem "Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem dofinansowano ze środków otrzymanych od Ministra Obrony Narodowej.